Światło, które daje moc
To hasło harcerskiego spotkania wokół Betlejemskiego Światła Pokoju. Przekazane Polakom przez słowackich skautów 15 grudnia 2019 r. trafiło do Krakowa. Druhny i druhowie Chorągwi Krakowskiej oraz sąsiednich, a także goście z Ukrainy i Białorusi uczestniczyli w Mszy Świętej w Katedrze Wawelskiej. Radośnie śpiewali m.in. tę wzruszającą piosenkę: ŚWIATŁO Z BETLEJEM (słowa i muzyka: phm. Zdzisław Małolepszy)
Światło z Betlejem nową światu da nadzieję!
Pokoju płomyk niech ogrzewa nas
Jak miła ta nowina Maryja porodziła Syna!
W stajence tak ubogiej… Syna, co jest naszym Bogiem!
Na Łysej Polanie dzisiaj cud się stanie –
Przeczysta Dziecina dzieło swe zaczyna.
Słowo ciałem się stało! I z nami zamieszkało.
Dziwiliśmy się sami, że w namiocie z harcerzami…
Bratnie słowo sobie dajem, że pomagać będziem wzajem,
druh druhowi, druhnie druh, hasło znaj: Czuj duch!
Chwała na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom dobrej woli!
Następnie wędrowali świątecznie ozdobionymi ulicami na Rynek. Tam komendanci hufców odebrali Betlejemskie Światło Pokoju. Jego płomyk trafił także do naszej parafii. Ufamy, że spełnią się słowa piosenki i z jego blasku będziemy czerpać moc, aby być wiernym harcerskim ideałom braterstwa i służby, postępować odważnie i życzliwie.
Przykłady i możliwości daje codzienność, która, dzięki tym wartościom, z szarej zmienia się w pełną blasku. Pod koniec listopada harcerze i zuchy z naszej gromady zostały gościnnie przyjęte na biwaku w Gorzkowie. Cieszyliśmy się degustacją samodzielnie przygotowanych smakołyków, tańcami integracyjnymi, udziałem w warsztatach plastycznych, odwiedzinami u strażaków, zabawami na dmuchawcach…
Gratulujemy 23 uczennicom i uczniom naszej szkoły, którzy opanowali sztukę pływania w czasie 10 wyjazdów na basen w Bochni. Warto pokonać strach i zniechęcenie, aby umieć więcej i przygotować się do pomagania innym. Ruch sprzyja także efektywnemu uczeniu się.
Wiedzą o tym również dzieci, które zamiast komputera wybierają lekturę. Bardzo dziękujemy dzieciom, które podjęły wyzwanie z biblioteki: narysowały ilustrację z ciekawej książki czytanej z ulubionym pluszakiem oraz wymyśliły rymowankę zachęcającą do czytania, np.: Czytaj książki – dobra rada, w ortografii to pomaga. Prace plastyczno-literackie wykonali: Aniela z klasy I, Hania, Ala i Aurelia z klasy II, Jakub z klasy III, Franek z klasy VI.
Kompozycje zostały zaprezentowane podczas spotkania z okazji Dnia Pluszowego Misia, które miało miejsce w naszej świetlicy w wigilię dnia świętego Mikołaja. Na powitanie zaśpiewaliśmy:
Wystarczy tylko książkę wziąć w rękę i zacząć czytać.
Życie się zmieni w bajkę, w piosenkę, z przygodą będziesz się witać.
Dzięki ilustracjom od Pani Eweliny przypomnieliśmy sobie misiowych bohaterów książek i filmów. Poszukiwaliśmy także skutecznych sposobów uczenia się. Zauważyliśmy, że przykładem poszerzania wiedzy i umiejętności służy nam Patronka naszej szkoły. Dzięki temu, że wierzyła i uczyła się pilnie, mogła podjąć tak trudne obowiązki z dala od rodzinnego domu. Postępując dzielnie i odpowiedzialnie zrobiła tak wiele dobrego, że ma to dla nas znaczenie także dzisiaj, chociaż minęło 620 lat od Jej śmierci. Słowa, wyrazy, zdania stają się kluczem do poznawania. Mam nadzieję, że zapamiętamy:
Dobro, piękno, prawdę w mądrych książkach znajdę.
Na zakończenie spotkania nagrodzeni zostali Czytelnicy jesieni: Aniela z kl. I (22 książki), Ala z kl. II (11), Adrian z kl. III (21), Emilia z kl. IV (23 książki), Anna z kl. V (9), Paulina z kl. VI (11), Wiktoria z kl. VII (8), Julia z kl. VIII (7).
Pożegnaliśmy się śpiewająco:
Gdy czytamy i czytamy, nową wiedzę zdobywamy.
Prawda często jest ukryta, by ją poznać trzeba czytać.
mgr Beata Sędzik