Serce w tornistrze

11 marca, 2022

Szanowni Państwo.

W imieniu działających wspólnie: Gminy Gdów – organu prowadzącego, Dyrekcji placówki i Grona Pedagogicznego w związku z sytuacją jaka panuje w Ukrainie oraz w obliczu faktu przybywania do Polski dużej liczby uchodźców, którzy lokują się także na terenie naszej Gminy chcielibyśmy przekazać Państwu kilka ważnych informacji.

Jeżeli ktoś z Państwa podjął decyzję o przyjęciu uchodźców z Ukrainy pod swój dach powinien w pierwszej kolejności dokonać zgłoszenia tego faktu za pośrednictwem ANKIETY dostępnej pod linkiem
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScpxb2X8Qfn_N-CqOnYG4bfKTrsyaRZeclAB4UrpCAvHm_CNQ/viewform .

Pozostałe osoby, które chcą pomóc w inny sposób mogą to uczynić przekazując produkty i środki do Gminnego Magazynu Pomocy, który znajduje się w Cichawie (dawny budynek OSP Cichawa). Na chwilę obecną Magazyn Pomocy nieustannie gromadzi i przekazuje rzeczy dla potrzebujących. Ta forma wsparcia wymaga ciągłego i bezpośredniego nadzoru, stąd nasza prośba by włączać się w akcje zbierania darów lub samodzielnie przekazywać potrzebne produkty do magazynu. Dzięki tym działaniom uchodźcy już mieszkający na terenie gminy, lub kolejni, którzy wkrótce zamieszkają, będą mogli zostać otoczeni wsparciem i opieką. Na tę chwilę potrzeby są duże, ale wkrótce mogą okazać się ogromne.

Ponieważ wśród przybyłych z Ukrainy osób jest dużo dzieci i młodzieży oczywistym jest, że ich Rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do szkoły. W tym celu należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Ustalenie klasy (roku nauki) nastąpi na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, a w przypadku ich braku oświadczenia rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty te nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Na chwilę obecną czekamy na stosowne przepisy, które szczegółowo określą tryby postepowania.

Zwracamy się do Państwa – Rodziców uczniów o to by prowadzić w domach rozmowy z dziećmi na temat konfliktu na Ukrainie i obecnej sytuacji w Polsce. Prosimy, by te rozmowy były dostosowane do wieku i możliwości percepcyjnych dziecka. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się materiały ze strony Ministerstwa Edukacji: Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie–specjalne-szkolenie-internetowe-dla-rodzicow-opiekunow-i-nauczycieli ). My ze swojej strony zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań by pomocą psychologiczno-pedagogiczną objąć wszystkich potrzebujących uczniów. Prosimy ponadto o zgłaszanie niepokojących sygnałów do wychowawców i dyrektorów szkół.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie Urzędu Gminy Gdów: www.gdow.pl
w zakładce: KOMUNIKAT dotyczący działań pomocowych dla Ukrainy na terenie Gminy Gdów (https://www.gdow.pl/komunikat-dotyczacy-koordynacji-dzialan-pomocowych-dla-ukrainy-na-terenie-gminy-gdow,art-2719 ), a także w zakładce: Pomoc dla Ukrainy – niezbędne informacje (https://www.gdow.pl/mieszkaniec/pomoc-spoleczna/gminny-osrodek-pomocy-spolecznej/pomoc-dla-ukrainy-niezbedne-informacje-telefony-zgloszenia-bazy-noclegowej/#prettyPhoto ).

 

 

 

Z poważaniem

Beata Kramarska

Dyrektor Szkoły

Kalendarium
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Znajdż na naszej stronie
Pokaz slajdów

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Winiarach
Winiary 169, 32-420 Gdów, tel.: 12 251 72 27 e-mail: sekretariat@spwiniary.com.pl
Copyright by www.spwiniary.gdow.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!
BIP
Skip to content