Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2020

19 listopada, 2020

Drodzy Uczniowie,

Zachęcam Was do zapoznania się z propozycjami aktywności przygotowanymi przez UNICEF. Myślę, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Gorąco zachęcam także, byście jutro założyli niebieskie koszulki/bluzki/swetry.

Pozdrawiam serdecznie,
Barbara Szlachta-Kocwa

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.  

20. listopada dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane.

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.

Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj w którym od 5 lat toczy się wojna i od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo. 

Polecane materiały:

FILM: Wspólna podróż po Jemenie i QUIZ ONLINE: Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka

UNICEF Polska – Zeszyt zadań o prawach dziecka dla najmłodszych
UNICEF Polska – Pokoloruj swoje prawa – kolorowanka
UNICEF Polska – Książeczka o prawach dziecka dla najmłodszych
UNICEF Polska – Twoje Prawa – Dominik odpowiada na listy
UNICEF Polska – Plakat – konwencja o prawach dziecka
UNICEF Polska – Plan lekcji z prawami dziecka
UNICEF Polska – Konwencja o prawach dziecka
UNICEF Polska – Quizy Kahoot o prawach dziecka

Right Runner

Bezpłatna gra stworzona przez UNICEF z okazji 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Najmłodsi gracze, realizując zręcznościowe wyzwania, poznają kategorie praw dziecka – od ochrony przed przemocą, przez prawo do wyrażania własnego zdania. Gra Right Runner dostępna jest w App Store i Google Play.

Kalendarium
luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Znajdż na naszej stronie
Pokaz slajdów

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Winiarach
Winiary 169, 32-420 Gdów, tel.: 12 251 72 27 e-mail: sekretariat@spwiniary.com.pl
Copyright by www.spwiniary.gdow.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!
BIP
Skip to content