Dobrzy jak chleb

27 czerwca, 2017

     8 czerwca 2017 r. minęła 20. rocznica kanonizacji Jadwigi Andegaweńskiej.
W czasie Mszy Świętej na krakowskich Błoniach Papież Jan Paweł II ogłosił Ją świętą. Przypomniał, że zostaliśmy wezwani do miłości czynem i prawdą. Przykład wypełnienia tego powołania zgodnie z Bożą wolą dała nam Królowa Jadwiga.

     Właśnie w ten dzień uczniowie i nauczyciele naszej szkoły znaleźli się w gronie przedstawicieli 32 szkół, którym patronuje Pani Wawelska. Przy Kościele Mariackim przywitał wszystkich opiekun Rodziny Szkół Jadwiżańskich, ksiądz prałat Zdzisław Sochacki. Nasze uroczyste spotkanie powierzyliśmy Ojcu Niebieskiemu. Następnie wędrowaliśmy traktem królewskim na Wawel. Barwny orszak królowej podziwiali mieszkańcy Krakowa i turyści.
W Katedrze uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, którą sprawował ksiądz biskup Jan Szkodoń. U stóp Czarnego Krzyża, gdzie często klękała nasza Patronka, złożyliśmy róże wdzięczności za Jej opiekę i wstawiennictwo. W tym szczególnym dla naszej Ojczyzny i Kościoła miejscu z radością odnaleźliśmy pamiątkowy ryngraf naszej szkoły. Potem zostaliśmy serdecznie przyjęci w gościnnych progach Seminarium Duchownego, gdzie soki, pierogi i naleśniki wzmocniły siły pielgrzymów. Kiedy oczekiwaliśmy na powrót do domu, stroje królowej i dworek wzbudziły zainteresowanie turystów aż z Singapuru…

     9 czerwca 2017 r. przeżywaliśmy Dzień Patronki w naszej szkole. Uczniowie przypomnieli fragment homilii Jana Pawła II sprzed 20 lat. Dzieci z klasy I wymieniły dobre czyny Lilii Wawelu. Uczniowie klasy II zwrócili się do Niej z prośbami. Uczennice klas V i VI mówiły wiersze inspirowane życiem króla – sługi. Ponieważ rok 2017 jest poświęcony Adamowi Chmielowskiemu, klasa IV przypomniała Jego służbę Panu Bogu i ludziom. Poznając postępowanie świętej Jadwigi i świętego brata Alberta prosiliśmy, aby także nam życie nie było obojętne, abyśmy pozostawili ciepły ślad na czyjejś ręce.

     Dziękujemy i gratulujemy laureatom szkolnego konkursu Ilustrowany list do Świętej Jadwigi Królowej w 20 – lecie Jej kanonizacji. Uczniowie ilustrowali swoje zwyczajne życie i niezwykłe przeżycia a także marzenia. Dyplomy i nagrody otrzymali: Julia Górczyk, Emilia Dulak, Aleksandra Mika, Oliwia Suchta, Nikola Trojańska, Maria Tylka, Igor Widomski, Nikola Piech, Daria Płatek.   

     Dziękujemy i gratulujemy również uczennicom, które wzięły udział w ogólnopolskich konkursach Szkół Jadwiżańskich. Ich prace zostały nagrodzone:

  • Wiktoria RychlikMoje spotkanie ze Świętą Jadwigą Królową, Złota klamra Świętej Jadwigi,
  • Oliwia Siwek, Julia WilkołekZłota klamra Świętej Jadwigi,
  • Emilia KalembaBroszka Królowej Jadwigi,
  • Agnieszka Zarywska i Magdalena HodońBądź czuły, pokaż serce, 
  • Emilia Dulak i Magdalena Hodoń Napisz list do Królowej Jadwigi.

Beata Sędzik

Kalendarium
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Znajdż na naszej stronie
Pokaz slajdów

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Winiarach
Winiary 169, 32-420 Gdów, tel.: 12 251 72 27 e-mail: sekretariat@spwiniary.com.pl
Copyright by www.spwiniary.gdow.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!
BIP
Skip to content