Spotkanie w Rodzinie – III Forum Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej 14 – 15 XI 2014 r.

9 grudnia, 2014

   Dziękujemy Panu Bogu za dar świętości Jadwigi Andegaweńskiej. To piękne, że Patronka jednoczy swoich podopiecznych wokół Ojca, którego wolę poznawała i wypełniała. 
   Rodzinną życzliwość poczuliśmy już wsiadając do autokaru, który czekał pod Wawelem – domem świętej Jadwigi i zawiózł nas do centrum "Nie lękajcie się" – domu świętego Jana Pawła II. Tam w Kaplicy kapłańskiej uczestniczyliśmy w Mszy Świętej. Ze wzruszeniem patrzyliśmy na pamiątki przypominające Papieża – Polaka oraz słuchaliśmy słów o cudach, które dokonują się za Jego wstawiennictwem. Na płycie z grobu w Watykanie często znajdowano kartki z prośbami, zwłaszcza o dar rodzicielstwa. Obdarowani wracali z dziękczynieniem i prośbą o Sakrament Chrztu dla wyczekiwanego dziecka. 
   Następnie zwiedzaliśmy Sanktuarium. Na freskach zobaczyliśmy Jana Pawła w otoczeniu rodaków, których kanonizował oraz spotkania Papieża z Maryją w czasie pielgrzymek do Polski. Z sercami wypełnionymi nadzieją otoczyliśmy ołtarz z relikwiami Karola Wojtyły. Podziwialiśmy barwne mozaiki ilustrujące symboliczne treści Biblii. Zatrzymywaliśmy się w kaplicach: Bożego Miłosierdzia, Mogilskiego Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Bożej z Częstochowy i Guadalupe, Świętej Jadwigi Królowej i Świętej Kingi. Po uczcie duchowej nadszedł czas na wzmocnienie ciała. W serdecznej atmosferze znikały ze stołu, przygotowane przez gościnnych gospodarzy, smakołyki. 
   W sobotni poranek spotkaliśmy się na Wawelu u stóp Krzyża świętej Jadwigi w Katedrze, aby uczestniczyć w Mszy Świętej. Następnie wysłuchaliśmy wykładu księdza prof. J. Urbana . Przypomnieliśmy sobie, że 2014 jest rokiem bardzo ważnych rocznic: 650 – lecie konsekracji Katedry Wawelskiej oraz utworzenia Akademii Krakowskiej, 50 – lecie ingresu księdza biskupa Karola Wojtyły do Katedry, 640 – lecie urodzin Jadwigi oraz 630 rocznica Jej koronacji na króla Polski. Prelegent nawiązał do kazania kardynała Wojtyły z 1974, również jubileuszowego roku. Pomimo krótkiego życia Jadwiga dała przykład odpowiedzialności, gdyż często podejmowała decyzje wpatrzona w Oblicze Ukrzyżowanego Zbawiciela. Jej wzór jest nadal aktualny. Od Niej mogą uczyć się młodzi, jak dobrze rozpoznać i wypełnić swoje powołanie. Z Katedry powędrowaliśmy do zamkowych komnat. Cieszyliśmy się możliwością przebywania w miejscach, gdzie królewskie obowiązki wypełniali Jadwiga i Jagiełło. Meble, naczynia, obrazy, rzeźby, broń, stroje… wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę średniowiecznej Polski. 
   W gościnnych murach krakowskiego Seminarium wysłuchaliśmy wykładu Pani dr H. Kręt. Poznawaliśmy osoby, z którymi spotykała się nasza Patronka na drodze do świętości. Tata, Ludwik Węgierski kroił chleb dla biednych, uratował tonącego sługę. Babcia, Elżbieta Łokietkówna korespondowała ze świętą Katarzyną ze Sieny. Mąż, Władysław Jagiełło poszcząc o chlebie i wodzie, oddawał cześć cierpiącemu Zbawicielowi. Uczony ksiądz, Stanisław ze Skalbmierza, spowiednik Jadwigi, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Biskup Wojciech z Jastrzębców spisywał łaski otrzymywane przez wiernych za wstawiennictwem Jadwigi… Chciałoby się powiedzieć: "Z kim przestajesz…" Do twórczości inspirowanej świadectwem życia Pani Wawelskiej zachęcały słowa Pani H. Kazimierczak, autorki około 25 obrazów.
   Żegnaliśmy się z nadzieją, że spotkamy się 8 czerwca 2015 r. Będziemy wtedy przeżywać 18 – tą rocznicę kanonizacji naszej Patronki oraz 10 – lecie Rodziny Jej Szkół.

Beata Sędzik

Kalendarium
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Znajdż na naszej stronie
Pokaz slajdów

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Winiarach
Winiary 169, 32-420 Gdów, tel.: 12 251 72 27 e-mail: sekretariat@spwiniary.com.pl
Copyright by www.spwiniary.gdow.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!
BIP
Skip to content