Dzień Patronki naszej szkoły…

21 czerwca, 2016

…w Krakowie

            8 czerwca 2016 r., w XIX rocznicę kanonizacji Królowej Jadwigi, reprezentanci szkół, którym patronuje Święta, spotkali się na Wawelu. U stóp Czarnego Krzyża, gdzie często się modliła, z różami złożyliśmy podziękowania i prośby. Słowami litanii ku Jej czci powierzaliśmy nasze troski, ufając, że wyprosi potrzebne łaski u Pana Boga.

            W Roku Miłosierdzia nawiedziliśmy Sanktuarium w Łagiewnikach. Tam przywitał nas Misjonarz Miłosierdzia, ksiądz Franciszek Ślusarczyk. Przypomniał słowa Pana Jezusa: Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię… Nie lękaj się niczego, bo Ja zawsze jestem z tobą… oraz słowa Świętego Jana Pawła II: Nic tak nie jest człowiekowi potrzebne jak Boże Miłosierdzie… Naszą Patronkę możemy spotkać w Kaplicy Świętych Obcowania wśród 68 innych świętych i błogosławionych narodu polskiego i węgierskiego. Patrząc na obraz Pana Jezusa Miłosiernego widzimy Jego miłość i cierpienie. Tabernakulum w kształcie kuli oznacza Bożą miłość do wszystkich ludzi, a kamień z Golgoty to pieczęć miłości Pana Boga dla człowieka. Historia zbawienia trwa. Warto swoje troski i radości powierzać Miłosiernemu Chrystusowi. Ufamy, że będą błogosławione owoce Światowych Dni Młodzieży, jeśli zjednoczymy się z Jego Sercem. Ono jest źródłem życia i świętości.

            W czasie Mszy Świętej ksiądz biskup Jan Zając przypomniał, że nasza Patronka, jak dobra mama, troszczy się o nas, uczy mądrości, wychowuje. Wpatrzona w Oblicze Zbawiciela usłyszała: Czyń, co widzisz. My także możemy zobaczyć Chrystusa Ukrzyżowanego, usłyszeć odpowiedź na pytanie: Co ja mam robić? i od Niego uczyć się dobroci. Trzeba okazywać Mu wdzięczność za odkupienie. W hymnie Rodziny Szkół Jadwiżańskich śpiewamy: I jak Ona trwaj wpatrzony w Czarny Krzyż, Wawelski Krzyż. Gdy usłyszy: Jezu, ufam Tobie, odpowie: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Idąc po śladach Świętej Jadwigi, mamy szansę stawania się ludźmi dobrymi, miłosiernymi, mądrymi. Ona będzie nas wspierać. W czasie Eucharystii zostajemy obdarzeni Bożą miłością, jeśli tylko otworzymy się na jej przyjęcie. Po Mszy Świętej trzeba pójść do ludzi, aby tym darem się dzielić.

            Uczestnicy spotkania mieli taką możliwość już podczas spotkania w aulii przy Kaplicy Wieczystej Adoracji. Dowiedzieliśmy się, jak poznawanie życia Pani Wawelskiej wpływa na ich postępowanie, ile dobra dzieje się w szkołach, którym patronuje. Osoby najbardziej pracowite zostały nagrodzone Perełkami Świętej Jadwigi. Kandydatki na Królową Roku otrzymały tytuły Królowa: Skromności – nasza Mariolka, Empatii, Wrażliwości, Życzliwości, Współpracy, Wiedzy, Dobroci, Serdeczności, Radości, Muzykalności. Tyle wartościowych cech wśród młodzieży z różnych miejsc w Polsce: Kowal, Zamość, Parczew, Malbork, Inowrocław, Piła, Jarocin, Kraków, Raba Wyżna, Białystok, Mysłowice, Warszawa, Klęczany…

… w Winiarach

            15 czerwca zorganizowaliśmy uroczystość na cześć Patronki w naszej szkole. Po wprowadzeniu sztandaru, śpiewając  hymn, przypomnieliśmy sobie Jej, mało dzisiaj popularne, cechy: Cicha, skromna, zamyślona… A jednak to właśnie Ona, królując w perspektywie wieczności, dobrze służyła Panu Bogu i swoim poddanym. Miłosierne czyny Królowej zilustrowały uczennice klasy V – Magda i Agnieszka, przygotowując z Panią Basią, interesującą prezentację. Inspiracją był utwór krakowskiej pisarki Ewy Stadtmuller Święta Jadwiga Królowa Polski, który zaprezentowali uczniowie klas I – III.

            W 2016 r. mija 1050 rocznica Chrztu Polski. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy uczestnikom plastyczno – literackiego konkursu Wdzięczni za Chrzest, których prace zostały wyróżnione. Nagrody otrzymali: Ania i Zuzia z klasy I, Franek z klasy II, Wiktoria z klasy III, Emilia z klasy IV, Ola, Agnieszka i Magda z klasy V. Nasz zespół, pod kierownictwem Pani Marty, zaśpiewał na cześć i chwałę nieba Pioseneczkę Magdy Anioł. Uczniowie klas IV – VI przygotowali listę imion naszych patronów, których otrzymaliśmy w czasie Chrztu Świętego. Każdy mógł odnaleźć znajomy wyraz pod słowami: Cieszmy się, że nasze imiona zapisane są w niebie.  Z zespołem zaśpiewaliśmy: To dla mnie i dla ciebie święci orędują w niebie… Wszyscy święci bez wyjątku, od soboty aż do piątku, wypatrują mnie i ciebie, by się z nami spotkać w niebie…

            Święty Papież Jan Paweł II, który kanonizował naszą Patronkę, zainaugurował Światowe Dni Młodzieży. Już w lipcu kolejne spotkanie młodych tak blisko nas – w Krakowie. Prawdopodobnie będziemy gościć pielgrzymów z Hiszpanii. Pożegnaliśmy się piosenką Solo Dios basta – o dziewczynie z hiszpańskiego miasta, która mówiła kochaj, bo miłość jest o’kay, mówiła ufaj i przed zwątpieniem wiej. Mówiła ciesz się każdym nowym dniem, mówiła słuchaj, gdy mówi serce twe… Bóg sam wystarczy w Jego dłoni Twój los.

Beata Sędzik

Kalendarium
marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Znajdż na naszej stronie
Pokaz slajdów

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Winiarach
Winiary 169, 32-420 Gdów, tel.: 12 251 72 27 e-mail: sekretariat@spwiniary.com.pl
Copyright by www.spwiniary.gdow.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!
BIP
Skip to content