Dzień Patrona – 2018 r.

19 czerwca, 2018

Istota wiary, serce Ewangelii – miłość.

7 czerwca b.r. w wigilię 21. rocznicy kanonizacji królowej Jadwigi miało miejsce uroczyste spotkanie Rodziny Szkół Jadwiżańskich w Krakowie. Wzięło w nim udział 15 uczniów naszej szkoły z wychowawcami. W Katedrze Wawelskiej, w której nasza Patronka była koronowana na króla Polski i z księciem Jagiełłą przyjmowała sakrament małżeństwa, uczestniczyliśmy w Mszy Świętej. Podczas homilii biskup Damian Muskus przypomniał nam, że święta Jadwiga w swoim życiu realizowała przykazanie miłości, która jest sercem Ewangelii i istotą wiary. Dzięki miłości Pana Boga istniejemy. Pani Wawelska wybierała dobro. Służyła poddanym i ojczyźnie spełniając uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Dzieliła się skarbem wiary. Z codziennej rozmowy z Chrystusem czerpała siły, aby wspierać potrzebujących pomocy, prowadzić rozmowy pokojowe, dbać o dostęp do wiedzy. Rozumiała, że naród bogaty, to naród wykształcony. Panu Bogu nie chciała się podobać w blasku drogich kamieni i złota, ale w pokorze i łagodności. Jej życie także dzisiaj może stanowić inspirację dla ludzi, którzy chcą żyć miłością i prawdą. Na ołtarzu pod Czarnym Krzyżem, gdzie Jadwiga często rozmawiała ze Zbawicielem, śpiewając litanię, położyliśmy róże wdzięczności za Jej wstawiennictwo. Przyjąwszy błogosławieństwo udaliśmy się do ogrodu Seminarium Duchownego. Tutaj otrzymaliśmy pyszną strawę dla ciała. Był również koncert kleryków oraz nagrody. Otrzymali je uczniowie, którzy zwyciężyli w I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Św. Jadwidze Królowej O lilię Jadwigi Andegaweńskiej. Ubogaceni wieloma przeżyciami wracaliśmy do Winiar.

W naszej szkole Dzień Patronki został zorganizowany 12 czerwca. Uczniowie klasy III razem z Panią Wychowawczynią przygotowali przedstawienie, które przeniosło widzów do XIV wieku. Dzięki kronikarskiej twórczości ks. Jan Długosza i trudowi aktorów przypomnieliśmy sobie tak ważne dla naszej historii wydarzenia, w których uczestniczyła Jadwiga i Władysław Jagiełło. Przykład mądrości i poświęcenia władców budzą nadzieję, że dobre życie Polski i Polaków jest możliwe.

W drugiej części uroczystości dzieci z klas I – III należące do gromady zuchowej Uczynne skrzaty złożyły Obietnicę. Wspierani przez koleżanki i kolegów z klasy IV oraz harcerzy, przypomnieli znaczenie Prawa i Znaku Zucha: miłość Pana Boga i Polski, dzielność, prawdomówność, obowiązkowość, dobroć, radość. Obiecali, że będą przestrzegać to Prawo. Gawęda była poświęcona twórcy zuchów, druhowi Aleksandrowi Kamińskiemu. Kamyk wiernie służył Bogu i Ojczyźnie oraz rodzinie i przyjaciołom zarówno w czasie pokoju jak i wojny. To kolejna wartościowa postać, której życie jest przykładem, jak wiele dobra można uczynić, kiedy człowiek wymaga od siebie, troszczy się o rozwój, który daje radość i umie współpracować.

Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła dyplom laureatowi szkolnego etapu konkursu O lilię Jadwigi Andegaweńskiej, Arkowi Jarosiowi oraz Czytelnikom wiosny. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją postawą i zaangażowaniem sprawili, że dobrze mogliśmy przeżyć te wyjątkowe dni.

Święta Jadwigo Królowo,
bądź naszym wzorem, naszą przewodniczką,
abyśmy świadomi Bożej Obecności
jaśnieli świętą i czynną miłością.

Beata Sędzik

Kalendarium
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Znajdż na naszej stronie
Pokaz slajdów

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Winiarach
Winiary 169, 32-420 Gdów, tel.: 12 251 72 27 e-mail: sekretariat@spwiniary.com.pl
Copyright by www.spwiniary.gdow.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!
BIP
Skip to content