8 czerwca – święto naszej Patronki

16 czerwca, 2021

Wdzięczność za Patronkę

8 czerwca 2021 r. minęła 24. rocznica kanonizacji Patronki naszej szkoły. Papież Jan Paweł II ogłosił królową Jadwigę świętą w czasie swojej VI pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 r.  Przedstawiciele szkół, którym patronuje Pani Wawelska, z okazji tego wydarzenia, spotykają się w Krakowie. Ze wzruszeniem wspominamy I Zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich, który odbył się 8 czerwca 2007 r. w 10. rocznicę kanonizacji królowej Jadwigi. Uczestniczyło w nim blisko dwa tysiące osób z 44 szkół. W strojach galowych i z epoki, ze sztandarami szkół  szliśmy traktem królewskim z Rynku na Wawel, witani przez mieszkańców i turystów. 30 maja 2002 r. miał miejsce II Zjazd naszych szkół w 15 – lecie ogłoszenia Jadwigi świętą. W bieżącym roku przyjechało na wawelskie wzgórze około 100 uczniów z wychowawcami, m.in. z Inowrocławia, Białegostoku, Żegociny, Nowego Sącza, Nowego Targu, Radomia, Pcimia, Kornatki, Winiar. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiegoi Kuratorium Oświaty oraz konsul generalny Węgier.

Mszy świętej w Katedrze na Wawelu przewodniczył ksiądz biskup Robert Chrząszcz. Podczas homilii zwrócił uwagę na znaczenie wyboru osób, które warto naśladować, aby dobrze poradzić sobie w życiu. W naśladowaniu ludzi,w pokładaniu w nich nadziei potrzebna jest ostrożność, by nie zostać oszukanym. Trzeba zastanowić się, czy idol nie zasłania nam sobą Chrystusa. Pan Bóg nie zawiedzie, bo kocha. By kogoś uznać za osobę godną naśladowania, trzeba dobrze ją poznać. Zachwyt życiem idola sprzyja identyfikowaniu  się
z nim. Tę możliwość mieli uczestnicy konkursu wiedzy o naszej Patronce. Dobrze wykorzystali czas, by się wiele o niej dowiedzieć. Jadwiga poznawała
i naśladowała Pana Jezusa. Wsłuchiwała się w Jego słowa klęcząc u stóp krzyża: Czyń, co widzisz.  To pomogło jej odkryć prawdę powołania. Trudno odróżnić dobro od zła, gdy wokół nas zamęt, brak szacunku dla człowieka, dla obiektywnych wartości. W znalezieniu  odpowiedzi na pytanie: Jak żyć? mogą pomóc odpowiedzi na inne pytania: Kim jestem? Po co żyję? Co na moim miejscu zrobiłby Pan Jezus? Wsłuchiwaniu się w Boże słowa i ważnym przemyśleniom sprzyjała piękna muzyka przygotowana przez uczniówi nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 82 z Krakowa.

Po Eucharystii laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Będą mieli także możliwość uczestniczenia w wycieczce do Gniezna śladami królewskiej pary. Jadwiga i Jagiełło w pierwszą podróż po Polsce tam właśnie się udali. Uczniowie szkoły średniej, którzy wykazali się największą wiedzą o świętej Patronce, otrzymali indeksy na wybrany wydział Uniwersytetu Jana Pawła II
w Krakowie.

 

Dobra Jadwigo, piękna Królowo.

Pokój i mądrość u Twego tronu.

Przemów za nami do Boga słowo

za ziemię Piastów i Jagiellonów.

Śpiewając tę pieśń przeszliśmy przed ołtarz z Czarnym Krzyżem
i relikwiami świętej Jadwigi. Tam, za jej wstawiennictwem słowami litanii, powierzaliśmy Panu Bogu nasze radości i troski. Złożyliśmy także czerwone róże.

Na zakończenie zgromadziliśmy się wokół pomnika świętego Jana Pawła II, aby podzielić się przeżyciami i wzmocnić się smacznymi potrawami. Dziękując za dobre słowa i gesty żegnaliśmy się z nadzieją, że spotkamy sięw większym gronie. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim organizatorom corocznych spotkań, a zwłaszcza opiekunowi naszej Jadwiżańskiej Rodziny, księdzu proboszczowi Zdzisławowi Sochackiemu. W Polsce istnieje około 200 szkół, których Patronką jest Lilia Wawelu. Zapraszamy na stronę internetową: http://www.katedra-wawelska.pl/ zakładka: Szkoły im. Św. Jadwigi Królowej. Przed nami uroczystość z okazji 25. rocznicy kanonizacji królowej Jadwigi.

O tegorocznym spotkaniu będzie nam przypominał pamiątkowy medal z napisem: Wawel z Polski rodem. Jak masz serce to dzwoń. Dzwon Zygmunt. Mija 500 lat od zawieszenia na Wawelu Dzwonu Zygmunta Na pamiątkowej karcie czytamy: Przysłowie brzmi między dzwonami: do bliskich dzwoń czasami. Bo kto serce ma  – pamięta o nich częściej niż od święta. Morał wszyscy chyba znamy: Pamiętaj dzwonić do mamy! Bądźmy wdzięczni naszym rodzicom i dziadkom za świadectwo wiary oraz wybór na Patrona szkoły osoby tak godnej naśladowania. Wdzięczności sprzyja świadomość tej prawdy: Cóż mam, czego bym nie otrzymał?

Czyń, co widzisz, przestań być widzem,

spróbuj dorównać świętej Jadwidze.

Działaj, pomagaj, przestań być widzem,

spróbuj dorównać świętej Jadwidze.

 

Beata Sędzik

Kalendarium
grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Znajdż na naszej stronie
Pokaz slajdów

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Winiarach
Winiary 169, 32-420 Gdów, tel.: 12 251 72 27 e-mail: sekretariat@spwiniary.com.pl
Copyright by www.spwiniary.gdow.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!
BIP
Skip to content